Rodzaje zabaw wczesnorozwojowych

Nauka poprzez zabawę

Zabawa wraz z nauką jest podstawową formą aktywności dziecka. Szczególnie w początkowym etapie życia zaspokaja indywidualne potrzeby i pozwala na bliższe poznawanie rzeczywistości. Dzięki zabawie nauka staje się dużo ciekawsza i przyjemniejsza, a dziecko rozwija w sobie naturalną dla człowieka potrzebę uczenia się. Pomocne w tym celu są różnego rodzaju zabawki edukacyjne, które znacznie podnoszą skuteczność w procesie dydaktycznym. Korzystając z nich, dziecko chętnie zdobywa nową wiedzę oraz odkrywa swoje zainteresowania. Zabawki dostosowane są do różnego wieku. Dla najmłodszych przeznaczone są specjalne zabawki wczesnorozwojowe dla dzieci, które już w pierwszym roku życia, mogą przyczynić się do dynamicznego rozwoju dziecka w późniejszych latach. Jakie najpopularniejsze rodzaje zabaw pojawiają się w dzieciństwie i czego uczą?

Zabawy funkcjonalne

Zabawy funkcjonalne pojawiają się w najwcześniejszych etapach życia i są najprostszą formą rozwoju dziecka. Dziecko w ich trakcie poprzez używanie zmysłów poznaje właściwości przedmiotów oraz uczy się podstawowych zdolności manualnych, takich jak:

  • trzymanie przedmiotów w rękach,
  • chwytanie i przenoszenie rzeczy,
  • dopasowywanie do siebie elementów.

Do zabaw funkcjonalnych idealnie sprawdzą się zabawki wczesnorozwojowe dla dzieci, dzięki którym dziecko może angażować zmysł wzroku, słuchu oraz dotyku. Wśród nich popularne są klocki sensoryczne lub piłeczki o różnych kolorach i fakturach.

Zabawy konstrukcyjne

Zabawy konstrukcyjne polegają na budowaniu oraz tworzeniu. Pobudzają wyobraźnie dziecka i pozwalają na realizację ich fantazji. Dzięki zabawom konstrukcyjnych dzieci mogą doskonalić sprawność manualną oraz uczyć się obserwacji. Najpopularniejszą tego typu zabawką wczesnorozwojową dla dzieci są klocki. Kształtują one myślenie przyczynowo-skutkowe, spostrzeganie, orientację przestrzenną oraz zdolność do rozwiązywania problemów. Bawiąc się z innymi dziećmi rozwijają dodatkowo umiejętności społeczne – negocjowanie, przyjmowanie perspektywy drugiej osoby oraz wyrażania własnej opinii.

Zabawy ruchowe

Zabawy ruchowe są niezbędne dla prawidłowego rozwoju fizycznego. W trakcie ich trwania wykonuje się czynności, takie jak:

  • bieganie,
  • rzucanie piłką,
  • skakanie,
  • poruszanie się w rytmie.

Każda z nich kształci ważne dla dziecka umiejętności i zaspokaja ich potrzebę ruchu. Dzieci w trakcie zabaw ruchowych ćwiczą sprawność, siłę, zręczność, szybkość oraz poczucie rytmu.

Zabawy tematyczne

Zabawy tematyczne kształcą przede wszystkim umiejętności społeczne. W trakcie tego typu zabaw, dzieci wcielają się w różne role naśladując czynności zaobserwowane w otoczeniu. Często przy tym ze względu na bogatą wyobraźnie nie potrzebują żadnych zabawek. W czasie zabawy podejmują dialog lub monolog, a więc uczą się budowania stosownych do sytuacji wypowiedzi.

 

Następny wpis

O czym warto pomyśleć kupując kosze wolno stojące na śmieci?

niedz. maj 27 , 2018
Nieodzownym elementem małej architektury parkowej są wolno stojące kosze na śmieci. Pozwalają znacząco ograniczyć ilość śmieci na parkowych alejkach i trawnikach. Różne rodzaje koszy wolno stojących Producenci koszy wolno stojących sięgają po bardzo różne surowce. Stąd też w ofercie znaleźć można zarówno kosze parkowe na śmieci drewniane, metalowe i betonowe. […]
O czym warto pomyśleć kupując kosze wolno stojące na śmieci?

Sprawdź też