W ciągu ostatnich 10 lat domy z panelami słonecznymi na dachach przeszły od ciekawostki egzotycznej do codzienności. Ta technologia jest dostępna od dziesięcioleci – astronauci używają satelitów zasilanych energią słoneczną od 1960 roku, a jeszcze podczas II wojny światowej w amerykańskich domach stosowano pasywne systemy ogrzewania słonecznego (które zamieniają energię słoneczną w ciepło zamiast energii elektrycznej).
Zalety paneli fotowoltaicznych
Aktywna energia słoneczna wykorzystuje panele solarne do przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną. Zalety budynków mieszkalnych zasilanych energią słoneczną są oczywiste: energia słoneczna jest nieskończona. Najlepsze panele fotowoltaiczne zapewniają czystą energię. Panele fotowoltaiczne to energia bez emisji gazów cieplarnianych, co może zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd.
Jak z nich korzystać?
Włączenie domu w wykorzystanie energii słonecznej wymaga większej konserwacji niż korzystanie ze zwykłej starej sieci energetycznej. Panele fotowoltaiczne nie mają ruchomych części. Są częścią kompletnego stałego systemu. W rzeczywistości jedyną rzeczą, którą musi zrobić właściciel domu, jest utrzymanie paneli w czystości. Jest to ważne zadanie, ponieważ zbyt duża ilość śniegu, kurzu i odchodów ptaków na panelach może zmniejszyć ilość światła słonecznego. Nagromadzenie pyłu na ekranie może zmniejszyć ilość energii elektrycznej wytwarzanej przez system nawet o 7 procent.
Wystarczy podlewać panele fotowoltaiczne ogrodowym wężem od jednego do czterech razy w roku. Ponadto od czasu do czasu sprawdzaj, czy wszystkie części działają. Lokalizacja domu ma duży wpływ na efektywność energetyczną słońca. Jest to oczywisty problem: jeśli twoja energia elektryczna jest zależna od światła słonecznego, cienie wysokich drzew i wysokie cienie budynków będą stanowić problem. Różne typy paneli różnie reagują na cienie. Podczas gdy panele polikrystaliczne mogą znacznie zmniejszyć moc wyjściową energii, każda część zacienienia panelu monokrystalicznego całkowicie zatrzyma wytwarzanie energii elektrycznej.