Komponenty do ciężarówek i ich oznaczenie – charakterystyka

Wystarczy odwiedzić zarówno placówki stacjonarne, jak i sklepy internetowe, by przekonać się o tym, że części do samochodów ciężarowych różnią się między sobą nie tylko jakością, ceną, producentem, ale i dla niektórych osób tajemniczym oznakowaniem. Z czym związane są skróty OE, OEM, OEQ, czy też AM? Na jakie części ciężarowe można liczyć, decydując się na jedną z podanych kategorii? Tego dowiesz się z niniejszego wpisu.

Oryginalne komponenty od producenta

Sklep z częściami do samochodów ciężarowych online ma je często na swoim wyposażeniu. Odznaczają się one nie tylko wysoką jakością, ale i również ceną, która nie należy do najniższych. Wśród nich można wyróżnić dwa oznaczenia, a mianowicie:

  • OE – to nic innego jak oryginał w czystej postaci, który producent umieszcza w pojeździe, już na etapie jego konstruowania,
  • OEM – różnica w tym przypadku jest nieznaczna, jeżeli chodzi o jakość, jednak istotna w odniesieniu do ceny (staje się ona bardziej przystępna). Części do samochodów ciężarowych tego typu wytwarzane są przez niezależnego producenta i posiadają właśnie jego logo. Nie używa się ich jednak do taśmowego montażu poszczególnych aut.

Zamienniki – na które zwrócić uwagę? 

Części zamienne do samochodów ciężarowych można ze spokojem podzielić na te odznaczające się wysoką jakością, jak i te, które ze sprawdzonymi materiałami miały mało styczności. Rozpoznać je można między sobą po oznakowaniu: 

  • OEQ – w ich przypadku jakość można porównać do oryginałów. Odznaczają się one ponadto atrakcyjną ceną. Różnica polega jednak na tym, że nie są wysyłane i używane do produkcji aut. Tego typu części do samochodów ciężarowych to sprawdzona inwestycja. Dostać można je bez problemu w sklepach internetowych,
  • AM – komponenty sygnowane tym symbolem nie mają najczęściej sprecyzowanej przez producenta jakości. Nie mogą się również poszczycić przebytymi testami, czy też certyfikatami.

Następny wpis

Jaką kamerę sportową kupić?

wt. kwi 7 , 2020
W ostatnich latach można zauważyć, że kamerki sportowe coraz lepiej się sprzedają i faktycznie sporo osób idzie w kierunku takiego sprzętu. Przede wszystkim charakteryzują się one stosunkowo niedużym rozmiarem i dzięki temu faktycznie fajnie sprawdzają się w praktyce. Jednocześnie są to takie urządzenia, które otrzymują coraz lepsze parametry jak np. […]
Jaką kamerę sportową kupić?

Sprawdź też