Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawki dla dziecka?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawki?

Pierwsze lata życia dziecka są bardzo ważne i mogą znacząco wpłynąć na dalsze etapy rozwoju, dlatego istotne jest połączenie zabawy z nauką. Zabawki wczesnorozwojowe dla dzieci zaprojektowano z myślą, aby dziecko poprzez zabawę mogło poznawać świat i nabywać pierwszych umiejętności. Na rynku znajduje się bardzo wiele produktów tego typu, dlatego w czasie dokonywania wyboru należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Bezpieczeństwo

Zabawka wczesnorozwojowa dla dziecka powinna być dostosowana do wieku. Należy sprawdzić materiał, z którego jest wykonana, szczególnie pod kątem ostrych krawędzi Warto pobudzić swoją wyobraźnię i rozważyć różne scenariusze. Być może zabawka składa się z małych elementów, które można przypadkowo połknąć? Pamiętaj, że małe dzieci uwielbiają wkładać do buzi i gryźć różnego rodzaju przedmioty.

Jakość

Najlepsze zabawki to takie, którymi nasze pociechy mogą bawić się przez długi czas. Czasami warto zainwestować trochę więcej pieniędzy, aby zabawka była wytrzymała na uszkodzenia. Dzieci potrafią niewyobrażalnie szybko niszczyć przedmioty, więc chcąc uniknąć ciągłego kupowania nowych zabawek, najlepszym rozwiązaniem jest kupno jednej wysokiej jakości, aniżeli kilka tanich.

Walory edukacyjne

Kupując zabawkę wczesnorozwoją dla dzieci, warto zastanowić się pod kątem faktycznego rozwoju dziecka. Najlepiej sprawdzą się zabawki, które wymagają aktywności dziecka i umożliwiają uzewnętrznianie pomysłów. Wpływa to na pobudzenie wyobraźni oraz szybkość nauki podstawowych aspektów życia. Z wielu obserwacji wynika, że takie zabawki mogą posłużyć na długie lata, ponieważ można się nimi bawić na wiele różnych sposobów.

Piękne wzory i kolory

Wygląd zabawki jest bardzo istotny, ponieważ w dużej mierze od tego będzie zależeć zainteresowanie dziecka. Im bardziej kolorowa, różnorodna pod względem kształtów i faktury, tym wzbudzi większą ciekawość.

Następny wpis

Zabawki wczesnorozwojowe

pon. lut 12 , 2018
Zabawki niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka Zabawa jest jedną z najważniejszych czynności dla dziecka, ponieważ zapewnia prawidłowy rozwój w początkowym etapie życia. Zabawki wczesnorozwojowe łączą nie tylko dobrą zabawę z nauką, ale również przygotowują dziecko do życia. Dzięki nim dziecko może rozwijać podstawowe umiejętności niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania w późniejszych […]
Nauka poprzez zabawę Zabawa wraz z nauką jest podstawową formą aktywności dziecka. Szczególnie w początkowym etapie życia zaspokaja indywidualne potrzeby i pozwala na bliższe poznawanie rzeczywistości. Dzięki zabawie nauka staje się dużo ciekawsza i przyjemniejsza, a dziecko rozwija w sobie naturalną dla człowieka potrzebę uczenia się. Pomocne w tym celu są różnego rodzaju zabawki edukacyjne, które znacznie podnoszą skuteczność w procesie dydaktycznym. Korzystając z nich, dziecko chętnie zdobywa nową wiedzę oraz odkrywa swoje zainteresowania. Zabawki dostosowane są do różnego wieku. Dla najmłodszych przeznaczone są specjalne zabawki wczesnorozwojowe dla dzieci, które już w pierwszym roku życia, mogą przyczynić się do dynamicznego rozwoju dziecka w późniejszych latach. Jakie najpopularniejsze rodzaje zabaw pojawiają się w dzieciństwie i czego uczą? Zabawy funkcjonalne Zabawy funkcjonalne pojawiają się w najwcześniejszych etapach życia i są najprostszą formą rozwoju dziecka. Dziecko w ich trakcie poprzez używanie zmysłów poznaje właściwości przedmiotów oraz uczy się podstawowych zdolności manualnych, takich jak: trzymanie przedmiotów w rękach, chwytanie i przenoszenie rzeczy, dopasowywanie do siebie elementów. Do zabaw funkcjonalnych idealnie sprawdzą się zabawki wczesnorozwojowe dla dzieci, dzięki którym dziecko może angażować zmysł wzroku, słuchu oraz dotyku. Wśród nich popularne są klocki sensoryczne lub piłeczki o różnych kolorach i fakturach. Zabawy konstrukcyjne Zabawy konstrukcyjne polegają na budowaniu oraz tworzeniu. Pobudzają wyobraźnie dziecka i pozwalają na realizację ich fantazji. Dzięki zabawom konstrukcyjnych dzieci mogą doskonalić sprawność manualną oraz uczyć się obserwacji. Najpopularniejszą tego typu zabawką wczesnorozwojową dla dzieci są klocki. Kształtują one myślenie przyczynowo-skutkowe, spostrzeganie, orientację przestrzenną oraz zdolność do rozwiązywania problemów. Bawiąc się z innymi dziećmi rozwijają dodatkowo umiejętności społeczne - negocjowanie, przyjmowanie perspektywy drugiej osoby oraz wyrażania własnej opinii. Zabawy ruchowe Zabawy ruchowe są niezbędne dla prawidłowego rozwoju fizycznego. W trakcie ich trwania wykonuje się czynności, takie jak: bieganie, rzucanie piłką, skakanie, poruszanie się w rytmie. Każda z nich kształci ważne dla dziecka umiejętności i zaspokaja ich potrzebę ruchu. Dzieci w trakcie zabaw ruchowych ćwiczą sprawność, siłę, zręczność, szybkość oraz poczucie rytmu. Zabawy tematyczne Zabawy tematyczne kształcą przede wszystkim umiejętności społeczne. W trakcie tego typu zabaw, dzieci wcielają się w różne role naśladując czynności zaobserwowane w otoczeniu. Często przy tym ze względu na bogatą wyobraźnie nie potrzebują żadnych zabawek. W czasie zabawy podejmują dialog lub monolog, a więc uczą się budowania stosownych do sytuacji wypowiedzi.

Sprawdź też