Zabawki wczesnorozwojowe

Zabawki niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka

Zabawa jest jedną z najważniejszych czynności dla dziecka, ponieważ zapewnia prawidłowy rozwój w początkowym etapie życia. Zabawki wczesnorozwojowe łączą nie tylko dobrą zabawę z nauką, ale również przygotowują dziecko do życia. Dzięki nim dziecko może rozwijać podstawowe umiejętności niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania w późniejszych latach dorastania. Pobudzają wyobraźnię i angażują do różnego rodzaju aktywności – zarówno fizycznych, jak i umysłowych. Wybierając zabawki, warto zwrócić uwagę na ich jakość, ponieważ wytrzymałość na uszkodzenia oraz różnorodność możliwości zabawy wpływają znacząco na długość użytkowania. Zabawka powinna być również dostosowana do wieku dziecka. Jakie zabawki dla dzieci najlepiej sprawdzą się dla najmłodszych?

Klocki – układanka

Zabawa polega na układaniu klocków tak, aby utworzyły obrazek. Jedna układanka zawiera najczęściej kilka różnych obrazków z jednej kategorii. Jest to świetny sposób, aby uczyć małe dziecko nazw przedmiotów i ćwiczyć ich pamięć. W ten sposób dziecko podnosi sprawność rączek.

Kolorowe piłeczki

Zestawy kolorowych piłeczek o różnych kształtach idealnie nadają się do zajęć fizycznych indywidualnych lub grupowych. Dzieci mogą w ten sposób nie tylko rozwijać umiejętności motoryczne, ale również uczyć się, ćwiczyć pamięć lub wyobraźnię. Jest nieskończenie wiele możliwości zabawy z piłeczkami, dlatego jest to doskonała zabawka wczesnorozwojowa.

Klocki sensoryczne

To kolejna zabawka, która łączy w sobie wiele możliwości. Ze względu na różnorodność kolorów i kształtów oraz ich powtarzalność, zabawa może polegać na poszukiwaniu cech wspólnych. Klocki rozwijają intelektualnie i zmysłowo. Polecane są szczególnie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Miękkie klocki

Zabawka inspirowana jest klockami lego, jednak zapewnia dużo większe bezpieczeństwo małych dzieci podczas zabawy. Klocki są duże i miękkie, dzięki czemu można bawić się nimi od najwcześniejszych etapów życia. Pozwalają na realizację konstrukcji według dowolnego pomysłu dziecka. Rozwijają zdolności manualne, pobudzają fantazję i kreatywność oraz uczą rozpoznawać kształty i kolory.

Następny wpis

Rodzaje zabaw wczesnorozwojowych

wt. lut 20 , 2018
Nauka poprzez zabawę Zabawa wraz z nauką jest podstawową formą aktywności dziecka. Szczególnie w początkowym etapie życia zaspokaja indywidualne potrzeby i pozwala na bliższe poznawanie rzeczywistości. Dzięki zabawie nauka staje się dużo ciekawsza i przyjemniejsza, a dziecko rozwija w sobie naturalną dla człowieka potrzebę uczenia się. Pomocne w tym celu […]
Rodzaje zabaw wczesnorozwojowych

Sprawdź też