Czy dokonałeś napraw i ciągle masz do czynienia z problemem nadmiernej wilgotności w mieszkaniu, domu, garażu, piwnicy lub łazience? Czy często trudno jest oddychać, szczególnie po skorzystaniu z łazienki, czy też dużo się pocisz w domu?
We wszystkich tych i podobnych codziennych sytuacjach pojawia się pytanie: jak zmniejszyć wilgotność? Czasami nadmierna wilgotność prowadzi do poważnych problemów – zdzierania tapety, wilgoci w rogach, zamglenia okien, pogorszenia samopoczucia dorosłych, a zwłaszcza dzieci. Takie problemy należy poważnie rozwiązać, a idealnym środkiem są pochłaniacze wilgoci.
Działanie pochłaniaczy wilgoci
Wiele osób słyszało termin pochłaniacze wilgoci. Pochłaniacze wilgoci do użytku domowego to małe pojemniki lub opakowania zawierające substancje i mieszaniny adsorbujące, na przykład takie jak chlorek wapnia CaCl2 z dodatkami. Nie jest to pochłaniacz wilgoci przemysłowy, ale raczej saszetki pochłaniające wilgoć. Taki pochłaniacz wilgoci saszetki jest dostępne w postaci pojemników lub skrzynek z wkładami, tabletek z mieszaniną adsorberów lub żelu krzemionkowego.
Zasada działania, jaka obowiązuje pochłaniacz wilgoci w saszetkach, polega na gromadzeniu w sobie lub reagowaniu z cząsteczkami wody w powietrzu i przekształcaniu się w roztwór soli gromadzący się w pojemniku. W procesie absorpcji wilgoci wkład lub tablet zmniejsza się, a w końcu cały wkład przechodzi do roztworu, roztwór wlewa się do kanalizacji i wkłada nowy wkład. Przemysłowy pochłaniacz wilgoci może być używany w salonach samochodowych lub w magazynach. Granulki w miarę gromadzenia się wody mogą zmieniać kolor. Następnie torebkę lub torebkę należy wysuszyć i można ją ponownie użyć.
Zalety, jakie mają pochłaniacze
Pochłaniacze wilgoci nie wymagają zasilania. Niektóre pochłaniacze wilgoci w saszetkach mają dodatki – aromaty, dodatki przeciwalergiczne, pochłaniacze zapachów. To ochrona przed wilgocią gdzie nie musimy nic obsługiwać.